Benim Blog

‘Tam kapanma olacak mı?’ sorusunu Bakan Koca cevapladı

‘Tam kapanma olacak mı?’ sorusunu Bakan Koca cevapladı
2.002 views
12 Nisan 2021 - 18:42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim kurulu toplantısı sonrası bir basın mensubunun, ‘Tam kapanma olacak mı?’ sorusuna, “Biz gerekli tedbir kararlarımızı belirledik. Yarın sayın Cumhurbaşkanımız, alınan kararları Kabine toplantısında açıklayacak.” diye cevap verdi.

Bakan Koca şu açıklamalarda bulundu:

‘Salgında en zor dönemden geçiyoruz’
“Mutasyon ve varyant konusunda şu an için şans bizden yana değil. Mutant ve varyantların hızlı yayılması hastalığın ağır geçirilmesine neden oluyor. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Yoğun bakım ve yatak doluluk oranlarında dramatik bir yükseliş yok.”

‘Virüsün yeni varyantları vaka sayısındaki artışta önemli bir etken’ “Bu konuşmanın amacı geldiğimiz nokta konusunda değerlendirme yapmaktır. Şunu tartışmasız bir şekilde kabul ediyoruz, aylardır süren şartlar herkesi yordu. Benzer durumlar pek çok ülkede dönem dönem çıkmaktadır. Ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Mart ayından itibaren vakaları il il gösteren harita yayınlıyoruz. Korona risk haritamızda, nüfusun %80’inin çok riskli yerlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Diğer olumsuz faktör, virüsün yeni varyantlarıdır. Yorgunluğun haklı sebepleri var. Mutasyon ve varyantlar konusunda şansın bizden yana olmasıydı ama şuan gerçekleşmedi. Varyant ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık göstermesidir. 2003’te SARS’ın ortadan kaybolması buna bağlanmıştır. Bugün ise bunun tam tersi olmuştur.”

‘Mutantlar hastalığın daha ağır seyretmesine sebep oluyor’ “Mutantların işi daha da zorlaştırdığı gerçektir. Hızı dışında hastalığın daha ağır geçmesine sebep olmaktadır. Yeni vakaların %85’i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilde görülmüştür, Kaliforniya, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir. Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi bu durum vaka sayılarını arttırmakla kalmadı hastane yoğunluğunu da arttırdı. Sağlık hizmetlerimiz halan gelen sağlık hizmetlerini muntazam kapsayacak şekilde eksizsiz sürdürmektedir. Bir düzenlemeye gitmek durumunda kalabiliriz. Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatanların yaşlı grubu %53’e kadar düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Yakın zamanda, yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Temel Karamollaoğlu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çalışanların dikkatine
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Melih Gökçek Mansur Yavaş
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esra erol
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaz geri geliyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Erdoğan’dan açıklama
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Karantina Kararı
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.