Benim Blog

Sabah namazı

Sabah namazı
607 views
13 Nisan 2021 - 11:07

Sahurda ezan okunduktan hemen sonra sabah namazı kılınabilir mi? 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e girdik. İlk teravihin ardından ilk sahuru da yapacağız. Peki sahurda ezan okunduktan hemen sonra sabah namazı kılınabilir mi?

Ramazan ayına girdik. Bununla birlikte Müslümanların merak ettiği ve cevap aradığı konular var. Nureddin Yıldız hoca, “Sahurda ezan okunduktan hemen sonra sabah namazı kılınabilir mi?” sorusunu cevapladı:

“Sabah namazı, takvimlerdeki imsak/güneş çizgisi arasında kılınır.

Bu şu demektir: Takvimin imsak olarak belirlediği dakikadan itibaren sabah namazı kılınabilir. Güneş olarak belirlediği anda da vakit biter, sabah namazı kılınamaz. Bu iki vakit arası sabah namazının vaktidir. Genellikle sabah namazı son yarım saatinde kılındığı için normal zamanlarda ezan da son bir saatinde okunmaktadır. Halbuki namazın vakti imsak anıyla beraber başlamaktadır.

Ramazan ayına mahsus bir uygulama olarak ezan imsak anında okunmaktadır. Bu da oruç vaktinin başladığını ilan etme görevi görmektedir. Bir yandan oruç vaktinin başladığı duyurulurken bir yandan da sabah namazının vaktinin girdiği bildirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla ramazanlardaki imsakta okunan ezanla beraber sabah namazının kılınmasında bir sakınca yoktur.”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
İki Önemli Adım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yeni uygulama başlıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kabine Toplanıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bebek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Temel Karamollaoğlu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çalışanların dikkatine
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Melih Gökçek Mansur Yavaş
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esra erol
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaz geri geliyor
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.