Benim Blog

Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı, 300 aileyi harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı, 300 aileyi harekete geçirdi
783 views
28 Haziran 2021 - 13:54

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Katarlı öğrencilerin tıp fakültesine sınavsız gireceği” yönündeki asılsız paylaşımıyla ilgili 300’e yakın aile, çocuklarının olumsuz etkilendiğini belirterek şikayetçi oldu.
Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS öncesinde, öğrencilerin moralini altüst eden bir yalan habere imza atılmıştı. “Katarlı gençlere sınavsız tıp eğitimi hakkı verildiği” yönündeki asılsız haber, Sözcü, Cumhuriyet ve T24 haber sitesinde yayımlanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan bu haberi paylaşarak yalana ortak olmuştu.

Çocukları YKS’ye giren Türkiye’nin farklı yerlerinden 300’den fazla aile, çocuklarının sınav öncesi moralinin bozulduğunu ve motivasyonlarının düştüğü gerekçesiyle yalan haberi yapanlar ve yayanlar hakkında şikayetçi oldu.

“MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN HAYATIYLA OYNADI”

Mağdur ailelerin avukatlığını üstlenen Doğukan Yılmazer, “Sınava saatler kala, Katarlı öğrencilerin üniversitelere sınavsız alınacağı seklinde ve ilgili devlet kurumlarınca çok kısa süre içerisinde yalanlansa da servis edilmeye devam edilen bir haberle amaçlanan iktidarı yıpratmak olsa da doğrudan milyonlarca öğrencinin hayatıyla oynandı. Bir gün sonra söz konusu habere ilişkin yayımlanan tekzip ve düzeltmeler ise insanların aklıyla alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Dünden bu yana görüştüğüm bütün ebeveynler ve eğitimcilerin ortak görüsüdür ki sınava giden saatlerde çocukların umutları gibi psikolojileriyle de oynanmıştır. Anne babalar dün gece çocuklarıyla yasadıkları diyalogların, mesajlaşmalarının fotoğraflarını gönderiyorlar. Türkiye’nin dört bir yanından bana, onları anlıyor ve üzülüyorum. Bizler de o çocuklarla aynı yollardan geçtik. Gençlerin hayalleriyle oynamak bu kadar kolay olmamalı” dedi.

Avukat Yılmazer, “Büyük mağduriyet oluşmuş durumda. Çocukların gardları düşmüş, motivasyonları yerle bir. Eğitimcilerden, psikologlardan görüşler aldım bu süreçte. Oluşan mağduriyet nedeniyle tazminat davası açmaya hazırlanıyoruz. Bize başvuran ailelerden ücret almayacağız. Bu yalan, çarpıtma haber bir iki medya organının servisiyle kalsa belki bir parça etkisi daha düşük olabilirdi ancak ülkenin ana muhalefet partisinin lideri gibi üst düzey siyasetçiler hatta bazı üniversite profesörleri de paylaşınca gençlere sanırım yalnızca ‘inanmak’ kaldı. Buradaki üzüntümüz siyasi parti liderlerinin de olayın aslını bilmeden böyle bir algı oluşturulmasına yardım etmesidir. 2 milyondan fazla gencimize haksızlık edildi.” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİMİZE HAVALE EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ilk gün yalanlanan iddiaya ilişkin olarak şunları kaydetmişti:

“Evet, dünkü yalanı dolayısıyla ilgili kuruluş 27 saat sonra özür diledi. Peki ya şimdi bu yalanın peşinden gidip de sınav öncesi gençlerimizi provoke etmeye çalışan muhalefet mensupları ne yapacak? Tabii ki kafalarını kuma gömecekler. Onları gençlerimize havale ediyoruz!” HaberDairesi

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yeni uygulama başlıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kabine Toplanıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bebek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Temel Karamollaoğlu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çalışanların dikkatine
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Melih Gökçek Mansur Yavaş
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esra erol
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaz geri geliyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.