Benim Blog

Güzel Haber

Güzel Haber
714 views
17 Eylül 2021 - 13:40

Ve sonunda belli oldu! Aylık 1000 liraya yükseltiliyor. Onu da devlet ödeyecek. Stajyer öğrencilere müjde. Meslek liseleri ara eleman yetiştirmesi suretiyle teşvik ediliyor. Mevcut durumda meslek liselerinde okuyan öğrencilere işyeri stajlarında 767 TL aylık destek ödemesi yapılıyor. Bu rakamın üçte birini işveren ödüyor. Yeni düzenlemeyle işverenin ödediği destek miktarını devlet karşılayacak. Rakamın da 1000 TL’ye çıkarılması bekleniyor..
AK Parti’nin üzerinde çalıştığı 55 maddelik yeni ekonomi paketinde sona gelindi. Teklife göre, yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olan esnaf, gelir vergisinden muaf olacak. MHP ile son şekli verilerek Meclis’e sunulacak 55 maddelik teklif, önümüzdeki ay Genel Kurul’da ilk görüşülecek gündem maddelerinden biri olacak. Teklifteki bazı önemli düzenlemeler şöyle:.

ARA ELEMANA TEŞVİK

Meslek liselerinin ara eleman yetiştirmesi teşvik edilecek. Mevcut halde meslek liselerinde okuyan öğrencilere işyeri stajlarında 767 TL aylık destek ödemesi yapılıyor. Bu rakamın üçte birini işveren ödüyor. Yeni düzenlemeyle işverenin ödediği destek sayısını devlet karşılayacak. Rakamın da 1000 TL’ye çıkarılması bekleniyor..Yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olan ve kolay usulle defter tutan aşağı yukarı 850 bin esnaf, gelir vergisinden muaf tutulacak. Berber, kuaför, terzi gibi ufak esnaf, defter tutmaya devam edecek..

Bazı tarım desteklerindeki kesintiler bundan sonra vergiye tabi olmayacak. Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf olacak. 3 ayda bir verdiği geçici vergi beyannamesi, bundan sonra 4 ayda bir verilecek. Beyanname verme zamanları de 1 ay geriye alınacak..

YOUTUBER’LARA BANKA AYARI Youtuber’lara da vergi kolayliği getiriliyor. Videolara reklam alarak para kazananlar, vergi mükellefi oluyor ve defter tutma zorunluluğu getiriliyordu..

Bu mecburilik kaldırılıyor. Bu şahıslar gene vergi mükellefi olacak fakat bankadan kendilerine özel hesap açacaklar. Bankalar da onlara yatan paradan stopaj kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak. İnternetten oluşturulan vergi ödemeleri kolaylaştırılacak. Vergide e-Devlet daha aktif hâle getirilecek..Gelir vergisi nedir?

Gelir vergisi, gerçek bireylerin yani kurumlaşmamış kişilerin elde ettiği gelir üzerinden alınan bir vergi çeşididir. Geliri ise “Gerçek bireylerin bir takvim senesi amacıyla kazanmış bulunduğu ücret” olarak tanımlayabiliriz. Gelir gerçek şahıslar amacıyla, gayrimenkul ve menkullerin getirisi, serbest meslek üzerinden elde edilen kazançlar, zirai faaliyetler neticesinde kazanılan kazançlar şeklinde çeşitlendirilebilmektedir. Türk vergi sistemi amacıylade tespit edilen vergi çeşitlerinden birisi olan gelir vergisi, şahısların elde ettiği kar üzerinden ödenmektedir.

Hangi kazançlar gelir vergisine girer?

Gelir vergisine tabi olan gelirler “Gelir Vergisi Kanunu” kapsamında tanımlanmıştır. Bu kanuna göre gelir vergisi ödenmesi amacıyla şahısların şu tip kazançlarının olması gerekmektedir:

Zirai kazançlar,Ticari kazançlar,Serbest meslek kazançları,Menkul ve gayrimenkulden elde edilen kazançlar,Ücretler,Diğer kazançlar, iratlar, Öte yandan gelir vergisi ödemek amacıyla de birtakım koşulların oluşmuş olması gerekmektedir. Kanuna göre gelir vergisi ödeyecek gerçek şahısların şu koşulları sağlaması şarttır: Türkiye’de yaşıyor olması (İkametgahı Türkiye’de bulunmalı). Bu bireylerin bir takvim senesi amacıylade 6 ay süresince sürekli olarak Türkiye’de oturması lazımdır..

Geçici iş ya da vazife amacıyla Türkiye’ye gelen iş insanları, bilim insanları, basın yayın çalışanları, eksperler ve memurlar bu kategoriye dahil değildir. Resmi dairelerdeki işlerinden dolayı yabancı ülkelerde yaşam sürdüren Türk vatandaşları.Takvim

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kafası Bazaya Sıkıştı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Üç İsim Görevden Alındı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Koca duyurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Melih Gökçek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Müjde
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emsal karar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam geldi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Artık Satamayacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ünlü futbolcuyu üzen haber
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam daha
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.