Benim Blog

Aşı

Aşı
4.470 views
04 Ekim 2021 - 7:47

BioNTech için son araştırmadan çarpıcı sonuç: 7 ay sonra 3. doz olunmalı
ABD’nin saygın üniversiteleri arasında yer alan Stanford Üniversitesi’nde yapılan son araştırmadan çarpıcı bir sonuç çıktı. En popüler Covid-19 aşısı BioNTech olanların bağışıklığı 7 ay sonra azalıyor.

Tüm dünya yaklaşık iki senedir Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 ile mücadele ederken birçok ülkede aşılamalar hızla devam ediyor. Ayrıca aşılar üzerine araştırmalar ve Covid’in kaynağının bulunması için de çalışmalar sürerken en popüler Covid-19 aşılarından biri olan Pfizer/BioNTech’e dair çarpıcı bir araştırma sonucu ortaya çıktı.

3. DOZ AŞI OLUNMALI

ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi’nden araştırmacılar, iki doz mrna bazlı Pfizer/BioNTech corona virüs aşısı olanların 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğünü açıkladı. Uzmanlar, bu araştırmanın ardından üçüncüz doza yeniden dikkat çekti.

İKİNCİ DOZDAN 6 AY SONRA BAĞIŞIKLIK AZALIYOR

Araştırmacılar, çoğu genç ya da orta yaşlı olan ve sağlıklı 46 yetişkin bireyden iki doz aşı olduktan hemen sonra ve 6 ay sonra aldığı kan örneklerini karşılaştırdı. Koronavirüsün Delta, Beta ve Mu varyantlarına karşı gönüllülerin yaklaşık yarısının antikor geliştirdikleri görülürken, ikinci dozdan 6 ay sonra antikor sayısında azalma olduğu belirlendi.

Araştırmayı yürüten Bali Pulendran ve Mehul Suthar, konuya ilişkin şunları söyledi:

”Çalışmamız Pfizer/BioNTech aşısının yüksek seviyede antikor oluşumunu sağladığını ama bu seviyenin 7 aya kadar yaklaşık 10 kat azaldığını gösterdi. SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunmak hâlâ önemini koruyor. Bu bulgular 6 ile 7 ay sonra destekleyici bir doz corona virüs aşısının SARS-CoV-2 ve varyantlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendireceğini ortaya koydu.”

(TGRT Haber)

SGK Rehberi

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kafası Bazaya Sıkıştı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Üç İsim Görevden Alındı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Koca duyurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Melih Gökçek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Müjde
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emsal karar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam geldi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Artık Satamayacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ünlü futbolcuyu üzen haber
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Zam daha
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.