Son Dakika, Üst üste depremler, Denizli’de 6 Şiddetinde Deprem

Denizli’de saat 14.25’te merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bundan 6 dakika öncesinde ise 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan yaptığı açıklamada can kaybı ve yaralanmanın söz konusu olmadığını belirtti. AFAD Denizli İl Müdürü Ali Etiz, Bozkurt ilçesinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre, can kaybının olmadığını, binalardan önemli bir yıkılma haberinin de kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Son Dakika, Üst üste depremler, Denizli’de 6 Şiddetinde Deprem
1.177
08 Ağustos 2019 - 15:18

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde 6 büyüklüğünde yer sarsıntısı meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25’te 6 büyüklüğünde yer deprem kaydedildi.

İlçeye bağlı Armutalanı köyüne 1,74 kilometre mesafede yaşanan depremin 7,09 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Öte yandan ilçede 14.19’da da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN: CAN KAYBI YOK

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan yaptığı açıklamada “Bizi üzecek bir can kaybı haberi yok. Şehir merkezinde depremi hissettik. Şehir merkezinde herhangi bir sorun yok. Çevre illerden de gelen haberlere göre oralardan da hissedilmiş ama bir olumsuzluk yok. Ekiplerimiz harekete geçti” ifadelerini kullandı.

AFAD DENİZLİ İL MÜDÜRÜ ETİZ: ÖNEMLİ BİR YIKILMA YOK

AFAD Denizli İl Müdürü Ali Etiz, Bozkurt ilçesinde meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre, can kaybının olmadığını, binalardan önemli bir yıkılma haberinin de kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Etiz, Bozkurt merkezli 6 şiddetindeki depremin, bu ilçe ile Çardak arasında çok fazla hissedildiğini, depremin ardından muhtarlarla ilk görüşmeleri yaptıklarını aktardı. Ali Etiz, “İlk belirlemelere göre, can kaybı ya da önemli bir yıkılma yok, tarama çalışması devam ediyor. AFAD ve jandarma ekipleri, mahalleleri geziyor.” dedi.

BOZKURT BELEDİYE BAŞKANI: BİR İKİ EV YIKILDI

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik: Şu anda kriz masası oluşturuyoruz. Pek çok evde çatılar çöktü, derin çatlaklar oluştu. Bir iki ev yıkılmasına rağmen herhangi bir can kaybı yok. Vatandaşlarımız çok korktu, onları sakinleştirmeye çalışıyoruz.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR: ‘DÜNYANIN EN AKTİF BÖLGELERİNDEN BİRİ’ 

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, paniğe neden olan depremle ilgili şu çarpıcı açıklamalarda bulundu:

”Bozkurt yöresi zaten bir fay ağının üzerinde çok sayıda fay var burada ve bunlar aktif faylar. Bu faylar çok büyük değil. Bu çok beklenen ve olduğunda yer bilimcileri şaşırtmayacak bir bölge.

Ayrıca bu bölge Çivril’in güneyinden gelen doğu batı yönlü faylar da buraya geliyorlar. Gerçekten de burası fayların kesiştiği bir köşe başı konumunda. Sık sık deprem olması son derece beklenen bir yer.

Bu bölge sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en aktif bölgelerinden biri olarak düşünebiliriz. Bu bölgede sık sık deprem beklenmesi doğal beklenebilir bir şey.

Deprem ne kadar sığ olursa yeryüzünde onu o kadar kuvvetli şiddetli hissedersiniz. Sığ bir derinlikte olduğu için yüzeydeki insanların bunu hissetmesi de o kadar fazla olacaktır.’

POSTA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.